nowości
koci ślad
oczy kota
o rasie
kotki
kocury
galeria
kocięta
mioty
wspomnienia
linki
kontakt
|
"Nie jestem przyjacielem ani sługą.
Jestem kotem, który odchodzi kiedy zechce,
i pragnę wejść do waszej groty."
Tak w baśni Rudyarda Kiplinga zaczyna swą powieść kot, zwracający się do kobiety, która w odległej przeszłości mocą swej magii podporządkowała człowiekowi część dzikich zwierząt mieszkających w lesie. Z pozoru niewinna baśń, napisana z myślą o dzieciach, opowiada o kocie uwzględniając realia i mitologię.
Mały domowy kot, pieszczoch wydający łagodny pomruk, w stanie dzikim staje się groźnym drapieżnikiem.
W Egipcie kot był zwierzęciem świętym, czczonym jak bóstwo, mumifikowanym. W okresie galloromańskim roztaczał opiekę nad domowym ogniskiem i dziećmi. W średniowieczu Felis Cattus skazywany był razem z czarownicami, poświęcany w rytualnych obrzędach i torturowany. Ten smutny los, który prześladował go do w niektórych krajach aż do początku XIX wieku, nie zdołał jednak zahamować nieprzerwanej ekspansji Wielmożnego Pana Kota: łowca myszy i pogromca szczurów chronił spichlerze i magazyny żywności, zmniejszał zagrożenie dżumą. Jego wdzięk sprawił, iż stał się niebawem ozdobą salonów i przedmiotem uwielbienia możnych tego świata. Wymienić choćby kardynała Richelieu, który cały swój majątek zapisał w spadku swym czternastu kotom.
Kot bezszelestnie wkroczył także do literatury XVI i XVII wieku.
Historia kota nie została jeszcze napisana i pozostanie prawdopodobnie równie dyskretna, jak koci krok stawiany na piasku.
Obojętny wobec swej przeszłości, nie dbający o przyszłość, mający dziewięć wcieleń, a wiec beztroski, kot rozmnażał się mimo prześladowań. Stopniowo za sprawą tajemniczych przyjaciół i dalekich podróży, gatunek coraz bardziej się różnicował. Pod koniec XIX wieku kot wywoływał tak wielkie zainteresowanie, że organizowano pierwsze wystawy. Powstały pierwsze organizacje opracowujące standardy poszczególnych ras i utrwalające je dzięki selektywnej hodowli. Zbliżała się era Kota-Championa- Arystokraty, która trwa nieprzerwanie do dziś...
Trzeba mieć kocią naturę, by docenić towarzystwo kota.
Jeśli chcecie wiedzieć, jak wygląda zwierzę z rodziny wielkich kotów Maine Coon, zapraszamy do odwiedzenia naszej strony.
materiały zaczerpnięte z książki Koty (Yann Arthus-Bertrand)
|
|